TEDI uudiskiri – I kvartal 2025
TEDI uudiskiri toob sinuni TEHIKu disainisüsteemi värskeimad uudised, arengud ja koostööprojektid, et hoida sind kursis riiklike e-teenuste ühtlustamise ja uuendustega.
Siret Tuula
TEDI tooteomanik (TEHIK)
Tere, hea lugeja!
Meil hea meel tervitada sind esimeses TEDI uudiskirjas! TEDI ehk TEHIKu disainisüsteem on loodud selleks, et muuta riiklikud e-teenused ühtsemaks, kasutajasõbralikumaks ja kvaliteetsemaks. See pole lihtsalt tööriist disaineritele ja arendajatele – TEDI on kasvav ökosüsteem, mis aitab kõigil TEHIKu ja meie partnerite loodavatel lahendustel olla visuaalselt ja tehniliselt ühtsemas kooskõlas.

Kuigi TEDI sai alguse meie enda vajadusest, oleme näinud, et korrastatud ja hästi hallatud disainikomponentide vastu on huvi ka väljaspool TEHIKut. Seetõttu oleme teinud TEDI kättesaadavaks kõigile huvilistele – olgu nad riigiasutused, arendajad või disainerid, kes tahavad kaasa aidata paremate e-teenuste loomisele.
Võib tekkida küsimus – miks TEDI, kui juba on olemas VEERA riiklik disainistandard? Vastus on lihtne: TEDI ei ole loodud VEERAga võistlema, vaid seda täiendama. VEERAs on küll olemas juhised ja stiiliraamat, kuid puudub sellisel kujul valmis komponentide kogumik, mida arendajad saaksid kohe kasutada. TEDI sündiski praktilisest vajadusest ja on tegelikult VEERA loogiline jätk – me panime kokku reaalselt töötavad disaini- ja arenduskomponendid, mida arendajad ja disainerid saavad kohe rakendada.
Selles uudiskirjas räägime lähemalt TEDI arengutest, jagame kogemusi ja vaatame, kuidas TEDI aitab kaasa riiklike e-teenuste arendusele. Oleme alles alguses ja palju on veel ees – aga üheskoos saame teha TEDI-st tööriista, mis muudab digiteenused paremaks ja sujuvamaks kõigile.
Head lugemist!
TEDI infopäev tõi kokku suure hulga huvilisi ja avas uusi koostöövõimalusi
3. detsembril toimus TEHIKus TEDI infopäev, kus osales ligikaudu 110 inimest – nii TEHIKu töötajaid, partnerasutuste esindajaid kui ka majaväliseid huvilisi. Oli rõõm näha, et TEDI areng ja selle roll e-teenuste disainis ning arenduses on tekitanud laiaulatuslikku huvi.
Infopäeval kogutud tagasiside andis väärtuslikku sisendit TEDI edasiseks arendamiseks. Kõige rohkem huvitas osalejaid, kuhu TEDI asetub riiklikul tasandil ning kuidas vältida maksumaksja raha topeltkulutamist. Selleks, et tagada sujuvam koostöö, kohtusid aasta alguses RIA, JustDigi ja TEHIKu esindajad, et leida lahendusi protsessilistele, finantsilistele ja tehnilistele väljakutsetele. Ühiselt jõuti arusaamisele, et vastutuse hajutamine ja koordineeritud areng on ainus õige tee edasi ning seetõttu on tänaseks sisse viidud ka korralisemad kohtumised, et hoida ühist suurt pilti ja koostööd elus.

Infopäeval selgus ka, et TEDI nähtavuse ja kättesaadavuse parandamine on paljudele oluline. Seetõttu otsustasime luua ka käesoleva uudiskirja, et hoida kõiki asjast huvitatuid kursis TEDI arengutega. Huvi uudiskirja vastu oli suur nii infopäeval kui ka hilisemates aruteludes TEHIKu partneritega.
TEDI uudiskiri hakkab ilmuma 3–4 korda aastas, kajastades viimaseid arenguid, olulisi otsuseid ja tulevikuplaane.
Kes juba kasutavad TEDI komponente?
TEDI disaini- ja arenduskomponente on juba rakendanud mitmed projektid ning kasutajate ring laieneb pidevalt.
-
Terviseportaal, STAR (sotsiaalteenuste- ja toetuste andmeregister), KTI (keskkonnatervise infosüsteem), TJT (tervisejuhtimise töölaud), MSA (meditsiiniseadmete ja abivahendite andmekogu), NAKIS (nakkushaiguste infosüsteem) ja POHAK (patsiendiohutuse andmebaas) kasutavad nii TEDI disainilahendusi kui ka arenduskomponente, mis aitavad neil luua ühtsemat ja kasutajasõbralikumat e-teenust.
-
SKA töötajad (Ohvriabi, Lasteabi jt) kasutavad TEDI komponente prototüüpide loomiseks, mis aitavad testida ja arendada uusi teenuseid kiiremini ning efektiivsemalt.
-
SKAISi (sotsiaalkaitse infosüsteem) disainerid ja analüütikud ning TEIS (tööelu infosüsteem) kasutavad hetkel TEDI disainikomponente, et tagada nende lahenduste visuaalne ühtsus ja kasutajamugavus, kuid veebruari lõpust tehti algust ka esimeste Angulari komponentide arendusega.
TEDI komponentide kasutus kasvab kiiresti ning oodatud on ka uued partnerid, kes soovivad TEDI lahendusi oma projektides rakendada. Detailsem ülevaade komponentide kasutusest (ei sisalda väliste partnerite statistikat):

TEDI koostööpartnerite ring laieneb ka väljapoole TEHIKut
TEDI süsteemne arendus ja haldus on äratanud huvi ka väljapool TEHIKut. Esimeseks TEHIKu-väliseks kasutajaks on Keskkonnaministeeriumi haldusalas tegutsev Riiklik Ehitisregister (EHR), mis on hakanud TEDI komponente rakendama.
Siiani tugines EHR Veera stiiliraamatule, kuid TEDI pakub võimalust kasutada valmis disaini- ja arenduskomponente. TEDI meeskond on EHRi konsultandiks, aidates neil valida sobivaid komponente ja otsustada, milliseid teenusespetsiifilisi lahendusi võiks ise juurde arendada.
EHRi meeskond loob vajadusel uusi komponente TEDI Community teeki. Kui mõni neist osutub kasulikuks ka TEHIKu teenustes, lisame selle TEDI Ready teeki ja muudame selle kõigile kättesaadavaks.
TEDI meeskond kutsub üles ka kõiki teisi huvilisi – nii TEHIKus kui väljaspool – TEDI Community teeki panustama, kasutama ja komponente arendama!
Figma fail on nüüd kõigile avatud
Infopäeval tõstatati suur huvi, et TEDI Figma fail oleks laiemalt kättesaadav. Kuna soovime TEDI arenduses järgida avatuse põhimõtet, siis on TEDI-Ready Figma fail nüüd kõigile lingi kaudu kättesaadav.
Varem said sellele ligi ainult TEHIKu Figma litsentsiga kasutajad, kuid nüüd saavad kõik huvilised faili vaadata, sellest koopia teha ja seda kasutada. Et töö TEDI disainisüsteemiga kulgeks sujuvalt, oleme kokku pannud mõned soovitused:
Mida disainerid ja teised Figma kasutajad peaksid silmas pidama?
-
Õige eksportimine – veendumaks, et kõik toimiks sujuvalt TEDI disainisüsteemiga, impordi fail oma projekti TEHIKu alt. Nii väldid versioonide segadust ja tagad disainisüsteemi korrektse toimimise.
-
Majaväline kasutus – väljaspool TEHIKut puudub otseühendus meie süsteemidega. Tee projektist koopia ja lepi oma meeskonnaga kokku, kuidas disainisüsteemi versioone hallata ja uuendada. Arendajad ei pea sünkroniseerimise ja versioneerimise pärast muretsema – see on Figma eripära.
Kui midagi jääb segaseks, soovitame esmalt tutvuda TEDI ZeroHeight dokumentatsiooniga. Kui vastust sealt ei leia, võta meiega ühendust Slackis* või saada e-kiri [email protected].
*Slacki esmasel kasutamisel võta igal juhul ühendust Siret Tuulaga ([email protected]).
TEDI reliisid tagavad järjepidevad uuendused ja pideva arengu
Iga kuu viimasel neljapäeval annab TEDI meeskond välja uue reliisi, mis sisaldab dokumenteeritud, testitud ja ligipääsetavusega kontrollitud komponente. Kõik täiendused ja muudatused on leitavad release notes'is ZeroHeightis. Reliiside nimekuju on näiteks TEDI-2025-01.1, mis tähendab, et tegemist on 2025. aasta jaanuari esimese reliisiga. Ühes kuus võib olla ka mitu uuendust.
TEDI koosneb kolmest suuremast komponendist, mis arenevad paralleelselt:
Frontend arendajate jaoks on olulised versioonid react-v11.0.0 ja angular-1.3.0, mida nad kasutavad otse koodis. Figma disainikomponentide uued versioonid märgitakse hetkel kuupäevaga.
Kiiremad uuendused ja pidev iteratsioon
TEDI meeskond töötab pideva arenduse loogika järgi – uued funktsioonid ja täiendused lisanduvad igapäevaselt. Selleks on kasutusel Continuous Delivery, mis tähendab, et valminud funktsioonid on kohe kättesaadavad neile, kes soovivad varakult proovida. TEDI disaini- ja arenduskomponendid ei käi arenduses ajaliselt ühte jalga ning seetõttu on võimalik kasutada paljusid disainikomponente (sh muutujaid) juba enne seda kui neile on arenduses vastav komponent valminud. Kuigi kõik ei pruugi veel olla põhjalikult testitud, on just esimesed kasutajad väärtusliku tagasiside andjad. Need varajased versioonid on tuntud kui Release Candidate (RC) versioonid, näiteks react-v11.1.0-rc.2.
Viimaste reliiside sisu
-
Disainerid saavad nüüd mugavalt luua terveid kuvasid, sisukorda ja tabeleid (sidemenu, stepper), kasutada uusi vormivälju (text editor, file upload, popover) ning küljendada erinevaid vaateid vahelehtede abil.
-
Arendajatele lisandusid uued nupud, erinevad vormiväljad (text, textarea, number, search) ning kasulikud abifunktsioonid nagu ScrollVisibility, Toast, Affix jpm. Angularile lisandusid värvid.
- Lisaks hakkas TEDI kasutama Chromaticu visuaalse testimise platvormi.
Täpsemat infot leiad reliisi märkmetest siin.
Miks TEDI nüüd toetab ka Angulari ja kuidas see toimib
TEDI uusim täiendus on Angulari tugi, mis võimaldab arendajatel kasutada TEDI komponente ka Angulari keskkonnas. Miks see oluline on?
Vähemalt pooled TEHIKu e-teenustest põhinevad Angularil ning samal ajal alustati mitme uue Angulari-põhise teenuse arendusega. Seetõttu oli loogiline teha TEDI kättesaadavaks ka selles raamistikus.
TEDI töötati algselt välja ainult Reacti jaoks, mis tähendas, et Angulari tugi tuli nullist üles ehitada. Selleks lõi meeskond uue „tedi-core“ komponendi, mis koondab endas kõik universaalsed funktsionaalsused, mida nii React kui ka Angular vajavad. Tänu sellele näevad ja toimivad TEDI komponendid mõlemas raamistikus ühtemoodi, sõltumata arendusplatvormist.
Angulari toe lisamine nõudis mitmeid süvamuudatusi TEDI arhitektuuris, kuid lõppkasutajale peaks see protsess olema sujuv ja märkamatu. Arendajad saavad nüüd kasutada TEDI komponente Angularis sama mugavalt nagu Reactis, mis lihtsustab riiklike e-teenuste arendamist ja kiirendab tööprotsesse.
Esimesed projektid mis hakkavad panustama TEDI Angulari teegi arendamisse on Tööelu infosüsteem (TWN) ja SKAIS (Bitweb ja RingIT).
TEDI pälvis TEHIKu aasta tegu 2024 tiitli
Meil on suur rõõm teatada, et TEDI ehk TEHIKu disainisüsteem pälvis TEHIKu aasta tegu 2024 tunnustuse.
TEDI tubli toimetamist on märganud nii TEHIKu juhtkond kui ka kolleegid, nii pälviski TEDI ühena viiest projektist aasta teo tiitli. See annab TEDI meeskonnale ja meie partneritele indu juurde, et teeme õiget asja ja oleme õigel teel.

Tunnustus anti üle TEHIKu 8. aastapäeva tähistamisel, kus lisaks TEDI-le pälvisid aasta teo tiitli ka teised suurepärased projektid: POHAK – patsiendiohutuse andmebaas, Suurupi andmekeskuse kolimine, kaugtõlke teenuse rakendus ja Teabekeskus.
Palju õnne kõigile võitjatele ja suur aitäh meie partneritele ja meeskonnale, kes TEDI arengusse igapäevaselt panustavad!
TEDI meeskond ja kontaktid
projektijuht/tooteomanik (TEHIK) – Siret Tuula, [email protected]
teenusehaldur (TEHIK) – Marge Rosen, [email protected]
arhitekt (TEHIK) – Martin Õunap, [email protected]
projektijuht (Bitweb) – Tõnis Tobre, [email protected]
peadisainer (Bitweb) – Kärolin Kivisikk, [email protected]
disainer (Bitweb) – Elisabeth Raidma, [email protected]
Kogu TEDI info on kättesaadav: tedi.tehik.ee
