Eestlased ja Eesti isikukoodi omavad välismaalased, kes ei saa endale ise patsiendiportaalis EL COVID tõendeid luua, saavad selleks avalduse esitada kõigis Sotsiaalkindlustusameti teeninduspunktides.

Sotsiaalkindlustusameti peadirektori Indrek Holsti sõnul on EL COVID tõendid muutunud lahutamatuks osaks reisimisel, aga ka siseriiklike ürituste ja kohtade külastamisel, mistõttu oli vajalik muuta abi tõendite loomisel kättesaadavaks laiemalt üle riigi ja kõigile inimestele.

tõend

„Sotsiaalkindlustusameti teenindusbüroodes tõendite väljastamine on igati loogiline lahendus, sest meil on olemas vajaminev teenindusvõrk. Nii saamegi aidata vähesema digivõimekusega inimesi ning näiteks välistöölisi ja –üliõpilasi, kellel ei ole Eesti autentimisvahendeid,“ selgitas Holst. Ta lisas, et ühtlasi on tegemist hea näitega, kus erinevad riigiasutused leiavad ühise eesmärgi nimel koostöös kiireid lahendusi.

Seni väljastas EL COVID tõendeid Tervise ja heaolu infosüsteemide keskus (TEHIK) Tallinnas. „Huvi on olnud väga suur - kahe kuuga on patsiendiportaalis genereeritud ligi pool miljonit digitaalset COVID tõendit, millest enim on loodud enda vaktsineerituse tõendamiseks,“ rääkis TEHIKu direktor Katrin Reinhold ning lisas, et kuigi teenus on hästi vastu võetud, on ka neid, kes vajavad tõendite loomisel abi. „Oleme rõõmsad, et Sotsiaalkindlustusamet meile sellega appi tuleb.“ Lisaks pakuvad tõendite loomisel abi ka kohalikud omavalitsused ja raamatukogud. 

TEHIK on EL COVID tõendite kasutusvõimalusi ka edasi arendamas. „Järgmisena lisandub tõendite loomise võimalus ka välismaalastele, kellel ei ole Eesti isikukoodi ning samuti kõigile neile, kes soovivad tõendi luua COVID-19 kiirtesti tulemuse pealt,“ lisas Reinhold.

Lisaks Tallinnale hakkava EL COVID tõendeid vaktsineerimise, negatiivse testi või läbipõdemise kohta väljastama Tartu, Pärnu, Rakvere, Rapla, Türi, Valga, Viljandi, Võru, Haapsalu, Jõgeva, Jõhvi, Kohtla-Järve, Kuressaare, Kärdla, Narva, Paide, Põlva, Rakvere, Rapla, Türi, Valga, Viljandi ja Võru Sotsiaalkindlustusameti teeninduspunktid. Täpsed aadressid ja vastuvõtuajad leiab aadressilt: https://sotsiaalkindlustusamet.ee/et/organisatsioon-kontaktid/kontaktid/sotsiaalkindlustusameti-klienditeenindused

Sotsiaalkindlustusametisse pöörduvatel välismaalastel peab tõendi loomiseks olema Eesti isikukood ja isikut tõendav dokument. Kõik tõendi soovijad saavad juba eelnevalt täita avalduse ja selle välja printida. Avaldus tuleb viia sobivasse Sotsiaalkindlustusameti teeninduspunkti ning seejärel saadetakse EL COVID tõend kolme tööpäeva jooksul inimese e-posti aadressile. Kuigi vaktsineerimistõendi saab luua ka juba peale üht vaktsineerimist, siis selleks, et osaleda Eestis erinevatel üritustel, peab vaktsineerimiskuur olema lõpetatud. Teenus on kõigile tasuta.