Siin on elav tõestus sellest, et kunagi ei ole hilja – ta võttis karjääripöörde ette 30ndates olles. Rääkimata sellest, et ta sukeldus n–ö pehmest valdkonnast pea ees IT-sse. Oma hiljutist praktikakogemust Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuses (TEHIK) jagab praegune teenusehaldur Anette Mandel.

Mis ajendas sind just TEHIKus praktikat alustama? Kuidas sa meist üldse teada said?

2023. aasta alguses otsustasin karjääri teelahkmel olles IT valdkonna suunduda. Osalesin naistele suunatud ümberõppeprogrammis Work In Tech, mille osana pidin läbima 160-tunnise praktika.

Anette Mandel

Kui aus olla, siis TEHIK oli praktiliselt esimene ja ainuke ettevõte, kuhu soovisin väga praktikale saada, et koguda kogemust tööturule sisenemiseks. Teatavasti mune ühes korvis hoida ei tasu, seega kandideerisin ka teistesse suurematesse ja väiksematesse ettevõtetesse. TEHIK oli aga jõudnud minu teadvusesse juba ligikaudu aasta varem, kui sõbranna Grete siin tööd alustas. Juba tol ajal teises valdkonnas töötades köitis mind peamiselt see, et sellel tööl on päriselt ühiskonnale mõju ja valdkonnad, millega tegeletakse, on mulle väga südamelähedased.

Vähemtähtis pole ka kõik see, mida TEHIK tööandjana pakub: kaasaegne töökeskkond, paindlik tööaeg ning töötulemuste hindamine. Kui käisin vestlemas oma tulevase praktikajuhendaja Raineriga, siis siiani on mulle jäänud kuklasse mõte, et asju ei tehta asja pärast, vaid seal on taga suurem mõte ning väga suur väärtus on ka meeskonnal ja sellel ühtsel toimimisel.

Millised olid sinu igapäevased ülesanded praktikal?

E-teenuste osakonnas kaasati mind kohe tööelu infosüsteemi (TEIS) projekti, kus esialgu ammutasin kärbsena seinal uusi teadmisi. Koosolekutel kuulsin enda jaoks täiesti tundmatuid lühendeid ja mõisteid: BE, FRE, groomingstorypoint jm, aga tänaseks on need õnneks juba täiesti mõistetavad.

Minu peamine ülesanne oli veebidele strateegia loomine ja koolitusmaterjalide ettevalmistamine. Sain aidata sisu ettevalmistamisega, et sügisel hakata teisi allasutusi veebiarenduste teemal koolitama. Lisaks sain proovida ligi kuu aega projektijuhi rollis olemist – sain vedada kolme veebiarendusprojekti ja teha kõike seda, mida üks projektijuht igapäevaselt teeb – vajalikesse keskkondadesse ligipääsude tellimine, projektide loomine nii Jirasse kui ka Confluence’i ja mitmete koosolekute eestvedamine.

Mis võib tunduda küll väikese asjana, aga on aidanud „suure pildi“ saamisel palju edasi – mind kaasati kõikidesse koosolekutesse, kuhu ülejäänud meeskondki. Tänu kaasamisele, ei tekkinud mul kordagi tunnet, et mind kuskilt välja jäetakse.

Millised oskused või teadmised sa praktika käigus omandasid?

Suurimaks kasuks oli agiilse projektijuhtimise, scrum metoodika ja TEHIKu arendusprotsessi mõistmine. Need teadmised ja oskused on nüüd minu igapäevatöö osa.

Millised olid suurimad katsumused praktikal ja kuidas sa neid ületasid?

Kusjuures ma mingeid suuri katsumusi nagu ei mäletagi, kuna meeskond ja juhendaja olid nii toetavad. Nad lasid mul iseseisvalt toimetada, aga samas vajadusel meeleldi aitasid ja leidsid pea igale mu küsimusele vastuse. Näiteks võttis mul aega Jira ja Wiki keskkonnaga harjumine, kuna polnud nendega varem kokku puutunud, aga siin aitasidki kolleegide nõuanded ja abivalmidus. Kui midagi ei tea, siis küsi!

Kuidas aitas praktika sind sinu isiklikus arengus?

Praktika andis mulle selle kinnituse, et olen õiges valdkonnas ja rollis. Õppisin lahendama reaalseid IT valdkonna probleeme, mis suurendas minu enesekindlust ja arengule orienteeritud mõtteviisi.

Leian, et TEHIK on toetav, kaasav ja arengule suunatud organisatsioon, kus praktikant tunneb end väärtustatuna. Siin saab reaalselt panustada ja kasvada nii professionaalselt kui ka isiklikult.

 

Kas ja kuidas mõjutas praktika sinu karjäärivalikuid?

Praktika TEHIKus näitas mulle, et IT valdkonnas on ainult taevas piiriks ja et varasemad projektijuhtimise kogemused on suureks abiks. See suunas mind edasi arendama oma teadmisi agiilsuses ja äriprotsessides. Need teemad on seotud tänavu ka minu koolitusplaaniga.

Kindlasti soovin ka edaspidi teha tööd inimestega ning otsin töö taga tähendust ja missioonitunnet. Mind ei motiveeri, kui asju tuleb teha lihtsalt tegemise pärast, seal taga võiks ka „miks“ olla. 

Anette Mandel

Mis viis sind TEHIKus praktikalt täiskohaga töökohale üleminekuni ja mis sind tehiklaste kambaga jääma kutsus? Millega sa nüüd tegeled?

Alustan sellest, et TEHIKu väärtused klapivad minu omadega ja siin tehakse tähendusega tööd, mis loovad väärtust kõikidele Eesti inimestele. Ütlen ausalt, et päris kihvt tunne on rääkida oma tööst lähedastele ja sõpradele, teades, et ka nemad sellest moel või teisel osa saavad.

Vähem oluline pole ka töökultuur, kus vabadus ja vastutus käivad käsikäes. Lisaks on TEHIKu puhul suureks väärtuseks see, et lisaks erinevate projektide arendamisele ja edukale elluviimisele, on oluline ka iga töötaja isiklik kasv. Praegu töötan tervise valdkonnas Terviseameti teenuste tiimis teenusehaldurina, kus haldan nii Mürgistusteabekeskuse (MTK) kui ka Terviseameti menetlussüsteem (MEIS) infosüsteeme.

TEHIKu puhul on suureks väärtuseks see, et lisaks erinevate projektide arendamisele ja edukale elluviimisele, on oluline ka iga töötaja isiklik kasv.

Mida sa soovitaksid tulevastele praktikantidele, kes kaaluvad just TEHIKus praktika tegemist?

Julget pealehakkamist, uudishimu ja valmidust õppida. TEHIKus on mõtteviis, et kui sa mingit asja ei tea ega oska, pole hullu – kõik oskused on õpitavad ja teadmised omandatavad. Oluline on, et sul endal oleks ma-saan-hakkama! mentaliteet. Samuti pannakse siin kohe sind päris asju tegema ja saad töölõike, mille eest ise vastutad. Kuid ära karda, just see aitab oskustel ja teadmisel kõige kiiremini areneda. Üksinda ei tasu kindlasti mõne mure otsa istuma jääda – pigem on suhtlus teistega see, mis võib tuua uusi perspektiive ja lahendusi.

Palun jaga mõnda meeldejäävat hetke või saavutust oma praktikaajast.

Eriti meeldejääv oli kolme veebiarendusprojekti edukas käivitamine ja positiivne tagasiside äritellijatelt, mis tõstis minu enesekindlust ja näitas, et praktikandina saab olulisi ülesandeid edukalt täita. Eredalt on meeles üks projekti kohtumine Sotsiaalkindlustusametiga, kus üks äritellija ütles, et ta ei saagi aru, et ma praktikant olen. Tean justkui kõike ja olen enesekindel. Möönan, et 30ndates praktikandi rollis olla on väljakutsuv, küll aga tuleb iga kogemus suures pildis kasuks.

___________________________

Tundus huvitav?

Liitu TEHIKu praktikantide kambaga ➜