Eestlaste ja lätlaste digiretseptid liiguvad nüüd piiriüleselt
Alates tänasest on Eesti ja Läti kodanikel võimalik üksteise riikides kasutada piiriülese digiretsepti ja terviseandmete kokkuvõtte teenuseid. See samm märgib olulist arengut kahe riigi vahelises tervishoiukoostöös, muutes Läti juba 11. riigiks, millega Eesti sellist andmevahetust praktiseerib.
Lätit külastatavate eestlaste jaoks tähendab see Eesti digiretsepti alusel kohalikes apteekides retseptiravimite kättesaadavust. Lisaks on meditsiinitöötajatel võimalus vajadusel tutvuda terviseandmete kokkuvõttega, et pakkuda patsientidele erakorralise vajaduse puhul parimat võimalikku ravi. Samad mugavused on Läti kodanikel ka Eestis.
„Kui Eesti ja Soome olid Euroopa Liidus esimesed riigid, kes juba 2019. aastal hakkasid piiriüleselt digiretsepte vahetama, siis seda suurem on rõõm nüüd juba ka Läti liitumise üle. Teenuste vaba liikumine on Euroopa Liidu üks aluspõhimõtetest: et see toimiks, on vajalik ka andmete piiriülene liikumine. Võimalus oma retseptiravim teises riigis apteegist kätte saada või vajaduse korral jagada oma terviseandmeid ka teise riigi arstiga on enamatki kui lihtsalt mugavus – see on ka killuke turvatunnet ja ühtekuuluvust,“ ütles Sotsiaalministeeriumi innovatsiooni valdkonna asekantsler Nele Labi.
„Mul on hea meel, et lisaks Soomele oleme saanud ka enda lõunanaabritega teenused avada,“ ütles Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse (TEHIK) direktor Margus Arm. „Statistika näitab, et piiriülese digiretsepti teenust kasutatakse enim just naaberriikides ja Läti liitumist oleme pikalt oodanud. Eelkõige on see hea uudis piiriäärsete Valga ja Valka elanike jaoks, kuid see uudis on ajakohane ka laiemalt, arvestades peatselt algavat turismihooaega. EL liikmesriikide vaheline terviseandmete vahetus lihtsustab oluliselt reisimist, kuna inimesed ei pea enam muretsema oma terviseandmete ja retseptiravimite kättesaadavuse pärast.“
Retseptiravimite väljastamine toimib Lätis samal viisil nagu Eestiski: apteegis tuleb esitada ID-kaart või pass, misjärel saab apteeker isikukoodi alusel digiretseptidele ligipääsu. Terviseandmete kokkuvõtteid võib tervishoiutöötaja taotleda ootamatute meditsiiniliste vajaduste korral, nagu näiteks trauma.
Tänaseks on piiriülese andmevahetuse projektiga liitunud 25 Euroopa riiki, kes avavad oma digiretsepti ja terviseandmete kokkuvõtte teenused vastavalt siseriiklikele võimalustele. Lisaks Lätile on Eestiga täies mahus andmevahetus juba toimiv Hispaania, Horvaatia, Kreeka ja Portugaliga. Osaliselt on teenused avatud Hollandi, Luksemburgi, Malta, Poola, Prantsusmaa, Soome ja Tšehhiga. Lähitulevikus on oodata Leedu ja Küprose liitumist, samuti Tšehhi ja Soome teenuste laiendamist.
See mitte ainult ei paranda kahe naaberriigi vahelist koostööd tervishoiu valdkonnas, vaid pakub ka kodanikele mugavamaid ja turvalisemaid võimalusi oma terviseandmete haldamiseks ja ravimite saamiseks välisriigis viibides.
Kõigi liitunud riikide ja teenuste kohta on täpsem info leitav TEHIKu kodulehel: https://www.tehik.ee/piiriulene-andmevahetus
Lisaks saab vaadata TEHIKu e-tervise valdkonda tutvustavat videoklippi TEHIKu Youtube’is, kus muuhulgas piiriülesele digiretseptile on juttu ka näiteks personaalmeditsiinist ja uuest terviseportaalist. Head vaatamist