Alates sellest nädalast on Eesti ja Kreeka kodanikel võimalus kasutada piiriülest digiretsepti ja patsiendi terviseandmete kokkuvõtte teenuseid, tähistades olulist sammu tervishoiuteenuste digitaliseerimisel ja kodanike liikuvuse toetamisel Euroopas.

Eestlased saavad nüüd Kreekas Eesti digiretsepti alusel ravimeid osta ja vastupidi, Kreeka kodanikel on võimalik osta ravimeid Kreeka digiretsepti alusel Eestis. Samuti on tervishoiutöötajatel mõlemas riigis juurdepääs vastastikustele terviseandmetele, mis tagab parema ravi järjepidevuse ja kvaliteedi piiriüleselt.

Kreeka lipp. Foto: Pixabay

 „See uuendus tähendab palju enamat kui lihtsalt mugavus. See on turvatunne ja kindlus, et reisides on meie tervis kaitstud,“ ütles Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse (TEHIK) piiriülese andmevahetuse teenusehaldur Aurelia Mihk. „Näiteks kui Eesti pere veedab Kreekas puhkust ja pereliige vajab ootamatult arstiabi, saavad kohalikud tervishoiutöötajad kohe juurdepääsu oma emakeeles terviseandmetele või vajadusel Eesti digiretsepti alusel vajaliku ravimi soetada. See teeb ravi kiiremaks ja tõhusamaks, vähendades samal ajal stressi ja muret.“

„Ma kujutan ette, kui oluline see teenus on näiteks eakatele, kes veedavad talvekuud soojemates riikides,“ lisas Mihk. „Varem võis nende pidev meditsiiniline jälgimine olla väljakutse, kuid nüüd on nende terviseandmed ja digiretseptid piiriüleselt kättesaadavad, tagades seeläbi järjepideva ja kvaliteetse ravi.“

Eesti kodanike jaoks on protsess Kreekas sama lihtne kui kodus: ID-kaardi või passiga apteeki minnes saab apteeker isikukoodi alusel juurdepääsu digiretseptidele. Kreeklaste puhul kasutatakse isiku tuvastamiseks riiklikku sotsiaalkindlustuse numbrit (AMKA), mis tuleb apteekrile esitada koos isikut tõendava dokumendiga.

„Täna tehtud sammud mitte ainult ei paranda tervishoiuteenuste kvaliteeti ja kättesaadavust, vaid loovad ka tihedamaid sidemeid Euroopa riikide vahel,“ ütles teenusehaldur lõpetuseks. „See on tõestus sellest, kuidas tehnoloogia võib muuta meie igapäevaelu paremaks, turvalisemaks ja mugavamaks.“

Lähiajal saab retseptiravimid kätte ka lõunanaabrite juurest

See algatus on osa laiemast Euroopa Liidu piiriülese andmevahetuse projektist, milles osaleb juba mitu liikmesriiki: HispaaniaHorvaatiaPoolaPortugalSoomeTšehhi ja nüüd ka Kreeka. Lähiajal on oodata veelgi rohkemate riikide liitumist, sealhulgas Läti, mis laiendab veelgi Eesti kodanike võimalusi kasutada tervishoiuteenuseid üle Euroopa.

Lisaks piiriülese digiretsepti andmevahetusele on Eesti patsientide terviseandmed nüüd kättesaadavad ka Luksemburgi, Hollandi, Prantsusmaa, Portugali, Horvaatia, Tšehhi, Hispaania, Malta ja Kreeka tervishoiutöötajatele.

Kõigi liitunud riikide ja teenuste kohta on täpsem info leitav TEHIKu veebilehel: https://www.tehik.ee/piiriulene-andmevahetus

 

Lisainfo:

Grete Kivi
TEHIKu kommunikatsioonispetsialist
[email protected]