Alates tänasest saab Eestis välja kirjutatud retseptiravimeid osta ka Portugalis. Eestis viibivatel Portugali kodanikel on olnud võimalus kodumaal välja kirjutatud retseptiravimeid Eestist osta juba alates 2020. aastast.

Vastava võimekuse piiriüleseks ravimiretseptide info jagamiseks lõi Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskus (TEHIK). Lisaks Portugalile saavad Eesti inimesed retseptiravimeid osta ka Horvaatias ja Soomes ning ka nende riikide kodanikud Eestis. TEHIKu tervisetalituse juhi Tõnis Jaaguse sõnul olid Soome ja Eesti esimesed riigid Euroopas, kes mõlemas riigis toimiva teenuse avasid ning tänaseks võib öelda, et tegemist on tõelise edulooga.

lipp

„Kui paljud teised Euroopa riigid alles töötava tehnilise võimekuse loomise nimel, siis meil on olemas hästi toimiv teenus, mis inimeste elu lihtsamaks muudab,“ selgitas Jaagus, et vajalike retseptiravimite ostmiseks ei pea eestlased ja soomlased enam selleks tagasi koduriiki sõitma. „Alates 2020. aasta suvest on Soomes eestlaste poolt digiretseptiga ravimeid ostetud ligi 6200 korda ja 2019. aastal Eestis avanenud võimalust soomlastel siin oma retseptiravimeid osta on kasutatud koguni 17 200 korda.“

Lähiaastate plaan on, et piiriülene digiretsept töötaks 25-s Euroopa riigis. Mitmete riikidega on Eestil plaan avada andmevahetus juba sel sügisel, näiteks Poola ja Hispaaniaga. Andmevahetus toimub üle turvalise plavormi, mida arendab ja haldab Euroopa Liit. Teenusega liitumiseks peavad riigid looma digitaalse valmisoleku ja oma kohalikud süsteemid selle platvormiga liidestama. Eestis vastutab selle eest TEHIK.

Esialgu on Portugalis võimalik piiriülest digiretsepti välja osta valitud apteekidest, kuid neid lisandub jooksvalt juurde. Nimekiri teenust pakkuvatest apteekidest on leitav siit: https://www.tehik.ee/piiriulene-andmevahetus