Eestis kadus alates tänasest kohustus kontrollida COVIDi tõendeid, kuid reisimisel tuleb endiselt arvestada piirangutega, mille hulka võib sõltuvalt riigist kuuluda ka COVIDi tõendi kontrollimine.

„Tehniliselt jääb tõendite loomise ja kontrollimise võimalus alles,“ selgitas Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse (TEHIK) direktor Margus Arm. „Kuigi Eestis kohvikut külastades tõendit enam vaja ei ole, siis näiteks populaarsetes reisisihtkohtades nagu näiteks Kreeka, Türgi, Itaalia, Hispaania, Portugal või Horvaatia võib see siiski vajalik olla, sest neis riikides tõendite kontrollimise kohustust kaotatud ei ole.“

covid tõend

„Kuigi Eestis kohvikut külastades tõendit enam vaja ei ole, siis näiteks populaarsetes reisisihtkohtades nagu näiteks Kreeka, Türgi, Itaalia, Hispaania, Portugal või Horvaatia võib see siiski vajalik olla, sest neis riikides tõendite kontrollimise kohustust kaotatud ei ole.“ Täpsemalt saab sihtriigis kehtivate piirangutega tutvuda lehel Reisi Targalt (vm.ee).

COVIDi tõendite kontrollimiseks loodud rakendus kontroll.digilugu.ee jääb avatuks, et vajadusel enne reisile minekut oma tõendi kehtivust kontrollida. Samuti jätkab TEHIK inimeste teavitamist, kui nende tõendid aeguvad. „Hetkel on kehtiv COVIDi vaktsineerimise tõend 650 000 inimesel, kuid need on järk-järgult aegumas, mistõttu on oluline enne reisi tõendi kehtivus üle kontrollida,“ rääkis Arm. 

Kõik juba loodud tõendid on tehnilisest vaatest Patsiendiportaalis www.digilugu.ee jätkuvalt alles ning neid saab luua peale vaktsineerimist, COVID-19 läbipõdemist või negatiivse testi saamist. Digilugu.ee kaudu on endiselt võimalik COVIDi tõendeid luua ja seejärel kas digitaalselt või välja prindituna kasutusele võtta.

Valitsus kaotas COVIDi tõendi kontrollimise nõude, kuna kümne päeva keskmine raskeloomulise COVID-19 tõttu haiglaravi vajavate uute patsientide arv vähenes eile alla 25.