COVID-19 erilahendused
Kevadel 2020 alanud COVID-19 pandeemia ajal töötas TEHIK välja hulgaliselt lahendusi, mis muutsid eriolukorra ajal ja sellele järgnenud perioodil lihtsamaks nii arstide kui ka inimeste elu.
- COVID-19 laborianalüüsi testitulemuste lahendus, kus labori poolt teostatud analüüsi tulemus saadetakse saatekirja vastusena kesksesse infosüsteemi reaalajas.
- Avaandmed nii COVID-19 haigestunute kui ka vaktsineeritute osas. Avaandmed olid vajalikud avalikkusele, kriisijuhtidele, vabariigi valitsuse teadusnõukojale ja teistele teadusasutustele ja erasektorile. Avaandmed on kõigile kättesaadavad aadressil https://opendata.digilugu.ee
- Töövõimetuslehe avamise võimalus patsiendiportaalis. Kuna 2020. aasta kriisiolukorras olid paljud inimesed sunnitud haigulehte võtma, lõi TEHIK mugava võimaluse seda ise teha. Nii optimeeriti ka perearstide töökoormust ajal kui oli väga palju segadust eriolukorra ja viirusepuhanguga. Peale eriolukorda teenus suleti ja taastus tavapärane töövõimetuslehe avamise võimalus.
- Loodi keskkond Med- SITREP COVID-19 patsientide ja haigla ressursside andmete edastamiseks. Tegemist oli veebirakendusega, kuhu tervishoiutöötajad said andmeid sisestada infot COVID-19 osakondade vabade ning hõivatud voodikohtade kohta. Need andmed laeti andmelattu ning kuvati Terviseametile.
- Perearstidele nende COVID-19 patsientide kuvamine. Kuna perearstidel puudus täielik ülevaade oma nimistusse kuuluvate patsientide koroonaviiruse diagnooside kohta, lõi TEHIK selleks automaatse võimekuse. Nii said perearstid oma koroonapatsientide kohta teha päringu ning neid vajadusel taastumisel toetada.
- Infovahetus Politsei- ja Piirivalveametiga. Isolatsiooninõude kontrolli teostamiseks lõi TEHIK võimaluse ka Politsei- ja Piirivalveametile pärida positiivse koroonaproovi andnud patsientide infot.
- Saatekirjade pikendamine. Eriolukorra ja plaanilise ravitöö peatamise ajal kaotasid kehtivuse tuhanded saatekirjad. Selleks, et kõik need inimesed ükshaaval oma perearstidele helistama ei peaks, pikendas TEHIK nende kehtivust automaatselt 180 päeva.
- Kõnerobot. Oskab kolme keelt, võtab ühendust COVID-19 lähikontaktsetega, annab olulisi nõuandeid, kuidas edasi toimida. Sügisel 2020 oli üle Eesti Terviseameti jälgimisel tuhandeid inimesi, kelle hulk kasvas iga päevaga kordades. Kuna eriti oluline on just esmane kontakt ja inimese hoiatamine ning inimressurssi kippus selleks nappima, lõi TEHIK selleks spetsiaalse roboti.
- Erivajadustega lapse vanemate erakorraline toetus. Kuna erivajadusega lastel on nõrgenenud immuunsus, mis asetas nad COVID-19 riskirühma ja nende vanemad olid ajutiselt töölt eemal, siis tagati neile riigi toetus. Erivajadusega laste vanemate sissetuleku kaotuse osaline kompenseerimine oli õigustatud tulenevalt haridusasutuste sulgemisest ja vajadusest tagada erivajadustega laste igapäevane kodune järelevalve, tugi õppimisel ja isikuhooldustoimingute teostamine.
- Puude pikendamine kuue kuu võrra. Tulenevalt eriolukorrast pikendati automaatselt nende inimeste puude dokumente, kes polnud uut taotlust jõudnud esitada.